Historie obcí a přilehlého okolí

Požár ve Velké Javorské 1888

Velká Javorská byla v roce 1888 typicky zemědělskou obcí, kde se obyvatelstvo živilo převážně obděláváním polí a chovem dobytka. Obec se nachází na ne zrovna úrodné půdě. Dlouhé a tvrdé zimy nebyly příznivé pro pěstování náročnějších plodin. Místní se museli spoléhat především na místní zdroje a tak jejich domy byly stavěny ze dřeva, kterého bylo v okolí dostatek, střechy těchto domů byly doškové, neboť žito byla plodina, které se ve zdejším kraji dařilo. Dřevěné domy s doškovými střechami, to byly dva faktory, které sebou nesly vysoké riziko požárů.
Toto se stalo v sobotu 29. září 1888, když dopoledne vypukl ve stodole patřící vdově Karolíně Hockeové ve Velké Javorské z dosud ne zcela objasněných příčin požár. Předpokládá se, že oheň způsobily hrající si děti. Oheň se rozšířil tak rychle, že mu v krátké době padla za oběť více než třetina obce. Shořelo 27 domů včetně stodol, ale také věž a krov místní kaple shořely na popel. Plameny zničily také veškerou úrodu obilí a pícnin, různé zemědělské nářadí, nábytek, postele, oblečení a uhořeli některá domácí zvířata. První odhad škod činil asi 100 000 florinů. A pojistná částka pokrývala asi 25 000 florinů. Po nahlášení sečtení činila škoda 91 500 florinů, zatímco pojistná částka byla pouze 26 650 florinů.
Přestože na místo požáru rychle dorazilo sedmnáct hasičských jednotek s hasičskými vozy, zachránit se podařilo jen málo. Údajný nedostatek vody a převládající vítr práci hasičů ztěžovaly, ba znemožňovaly. Mnoho lidí utrpělo vážné popáleniny, ale naštěstí nedošlo ke ztrátám na životech.
Později bylo z výše uvedené obce upřesněno, že při požáru nebyl nedostatek vody, neboť všechny místní rybníky byly naplněny vodou. Kromě toho se za každým větším statkem nachází tzv. louže, která rovněž obsahuje několik metrů krychlových vody. Pouze směr větru a suché doškové střechy způsobily tento strašný požár. Sedmnáct hasičských spolků se muselo omezit pouze na záchranu budov, které ještě nehořely, protože strašný žár jim nedovolil přiblížit se k hořícím stavením.

Toto neštěstí ve Velké Javorské vyvolalo velikou vlnu solidaritu okolních obcí a hasičských sdružení, které začali shromažďovat materiální i finanční pomoc pro postiženou obec. Okresní sdružení hasičů v Úštěku vydalo toto prohlášení: U příležitosti požáru, ke kterému došlo ve Velké Javorské, zaslal výkonný výbor sdružení všem hasičským sborům patřícím do sdružení následující výzvu: Vážení členové hasičského sboru! V sobotu 29. září v poledne vypukl v obci Velká Javorská, okres Úštěk požár, který během několika hodin proměnil v trosky a popel polovinu obce, tj. 27 obytných budov včetně všech hospodářských stavení, a připravil tak mnoho dobrých hasičů o střechu nad hlavou. Povinností a odpovědností každého hasiče je podat pomocnou ruku svým kamarádům a kolegům, kteří jsou postiženi požárem. Protože jsme to však ve výše zmíněné obci nemohli udělat prostřednictvím skutečné pomoci, rozhodlo se předsednictvo sdružení učinit tak materiální cestou. Z tohoto důvodu se obracíme s naléhavou žádostí na všechny hasičské sbory sdružení, aby přispěly svou troškou ke zmírnění těžkého údělu obětí. Osud zraněných kamarádů ve Velké Javorské. Lze tak učinit ze spolkové pokladny nebo prostřednictvím sbírky. Případné dary zasílejte laskavě přímo předsedovi spolku. Za každý, i sebemenší dar, předem srdečné “ Zaplať Bůh“! S německým soudružským pozdravem Johann Meßner, předseda, Franz Studeny tajemník Habřiny, 3. října 1888.
Další pomoc pro vyhořelé lidi z Velké Javorské přišla z Verneřic. Den po požáru bylo na obecní úřad Velké Javorské zasláno jako podpora 50 bochníků chleba v ceně 13 fl. 91 kr. a později peněžní částka 129 fl. Dále bylo místními obyvateli darováno 549 balíků slámy, 8 metráků a 43 balíků sena a 15 balíků sušeného jetele a statkář pan Johann Jahnel daroval jeden kus dobytka ze statku. Majitel farmy pan Johann Jahnel si vzal na příděl jeden kus dobytka od vyhořelého. Kromě toho uspořádal místní mužský pěvecký spolek 18. listopadu koncert ve prospěch postižených ohněm a čistý výtěžek koncertu činil 18 fl. 80 kr. bylo věnován na jejich podporu.

Podle sdělení královské a říšské okresní správy v České Lípě v úředním věstníku z 1. října byly přijaty následující dary pro vyhořelé ve Velké Javorské: Od obce Horní Libchava částka 10 fl. z obecních prostředků; od obce Žandov jako výsledek sbírky 85 fl. 80 kr. spolu s nákladem sena a slámy, jakož i šatstva a prádla, které byly zaslány přímo vyhořelým ve Velké Javorské. Obecní úřad v Loubí zaslal v důsledku sbírky částku 18 fl. 24 kr.  Obecní úřad ve Velenicích u Zákup zaslal jako výsledek iniciované sbírky částku 11 fl. 55 kr.

Okresní sdružení hasičů v Úštěku vydalo 2. října toto prohlášení: Všem hasičským sborům sdružení, jakož i Leitmeritzer Zeitung*. U příležitosti požárního neštěstí ve Velké Javorské, reagovaly zatím nezištně a dobročinně následující hasičské sbory: Starý Týn 20 fl., Úštěk 10 fl., Dubice 10 fl., Habřina 10 fl., Levín (Lewin) 18 fl., Novina 5 fl., Vysoké Dolní 5 fl. a Srdcov 8 fl. Za tyto dary vyjádřil Sbor dobrovolných hasičů ve Velké Javorské co nejsrdečnější poděkování dotčeným spolkům a také panu Messnerovi, jehož zásluhou toto dílo lásky vlastně vzniklo.
Největším dárcem pro spálenou Velkou Javorskou byl sám císař Franz Josef I., který věnoval ze svých soukromých prostředků 600 florinů.

V roce 1880 zde bylo 65 domů a v roce 1890 zde bylo 63 domů. To svědčí o tom, že solidarita a finanční pomoc byla velice úspěšná a v krátké době zde bylo postaveno mnoho nových domů – tentokrát nespalných, jak byly ve starých mapách označovány zděné domy.
* Leitmeritzer Zeitung – dobové noviny okresu Litoměřice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.