Historie obcí a přilehlého okolí

Chov koní Valteřice

Chov koní ve Valteřicích založil pan Ladislav Krupička, který se do Valteřic přistěhoval v roce 1960 z Kosořic – malé obce v okrese Mladá Boleslav. Jeho maminka pracovala v JZD Dobrovice a tatínek v Kosořicích choval koně. Bohužel jeho tatínka kopl kůň tak nešťastně, že zemřel, takže jeho chov převzal jeho syn pan Ladislav Krupička.
Ten po přestěhování do Valteřic, založil v rámci Státního statku Stružnice, chov koní. Začínal s jedním párem tažných koní, později v rámci Státního statku Cvikov měl dva páry tažných koní a třicet klisen na chov, to už byly jezdecké koně. Připouštět se jezdilo do Zakšína a do Zákup. Každý rok se rodilo několik hříbat, které šli do dalších jezdeckých klubů, nebo na chov do dalších stájí. V době kdy měli klisny hříbata, bylo ve stáji až 45 koní.

Pan Krupička v prvomájovém průvodu na počátku šedesátých let

 Na chovu s panem Krupičkou začal spolupracovat pan Macek z Děčína, který zde založil jezdecký klub s názvem „Spolek pana Macka”. Když pan Macek nemohl, vedl jezdecký klub pan Ladislav Krupička.

Jezdecký klub se zúčastnil mnoha různých akcí, ať už to byly oslavy 1. máje, osmisté výročí založení Kravař v roce 1978, kácení májí ve Stružnici, oslav Svatého Huberta a mnoha dalších akcí.

Pan Krupička svými tažnými koňmi rozvážel seno a slámu do kravínů ve Valteřicích, Heřmanicích a Velké Javorské. Do stájí pravidelně dojížděl kovář, veterinář a plno lidí, kteří koně milovali a jezdili si pro radost z koňské krásy. Otec jezdil s koňmi také vypomáhat místním lidem, jezdil orat, tahat dřevo atd.
Oba pánové koně nejen milovali, ale té jim rozuměli, takže jezdečtí koně z Valteřic byli vyhlášení. Hodně JZD spolupracovalo se zákupským chovem, a zdejší chovatelé si ve Valteřicích nakoupili mnoho kvalitních hříbat.

Jak vypadala stáj, vidíte na fotce, uvnitř byla hezká, útulná a koně měli své boxy a na tehdejší dobu luxusní ustájení. 

Valteřičtí koně, byly chloubou Valteřic. Pan Krupička v roce 1988 zemřel a tím skončil i chov koní. Nenašel se nikdo, kdo by chov jezdeckých koní převzal a pokračoval v jeho práci. Státní statek koně prodal a stáje časem zchátrali.

Vytvořeno ze vzpomínek a fotografií Marcely Krupičkové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..